Bullone rosso

Koncepcja systemu Bullone Rosso powstała jako modyfikacja tradycyjnego systemu termosyfonicznego z wymiennikami ciepła i grupami E61 (HX/E61). Charakterystyczne grupy E61 zostały opracowane i opatentowane przez Ernesto Valente w roku 1961. W większości dzisiejszych ekspresów do kawy wciąż można znaleźć różne warianty i pochodne grupy E61 pracujące w typowym systemie hydraulicznym z wymiennikami ciepła.

Różnica między Bullone Rosso a typowym systemem HX/E61 dla kogoś niewtajemniczonego wydaje się niezauważalna; maszyny z systemem Bullone Rosso wyglądają dokładnie tak samo jak typowe ekspresy HX/E61. W systemie Bullone Rosso zastosowano zamiast grup E61 opracowane w Brasilii grupy B61. Kształtem grupy B61 przypominają dokładnie grupy E61, ale ich zawartość jest zupełnie inna. Grupa B61 nie zawiera słynnego „grzybka” wypełniającego korpus, a ogranicznik przepływu, tzw. giggler wraz z filtrem znajduje się nie na górze nad „grzybkiem” lecz nad prysznicem grupy, jest umieszczony tuż pod śrubą wyróżnioną czerwonym kolorem. Bullone rosso to w dosłownym tłumaczeniu czerwona śruba.

Zawór 3-drożny, podobnie jak we wszystkich grupach Brasilii, jest zamontowany z boku grupy B61, gdy większość wariantów E61 innych producentów ma zawór u dołu z wylotem do tacki odpływowej. Większość wariantów E61 ma preinfuzję statyczną, a B61 ma dynamiczny infuzor.

W systemie Bullone Rosso wymiennik ciepła jest zakończony zaworem kulowym; zawór ten pozwala wybrać jeden z czterech otworów ograniczających cyrkulację wody w układzie termosyfonicznym. Inne niż w zwykłym układzie HX/E61 są także długości rurek iniekcyjnych w wymiennikach ciepła. We flagowej maszynie Brasilii, w maszynie Excelsior, system Bullone Rosso uzupełnia niewielki bojler-stabilizator, podgrzewający wodę przed wejściem do wymiennika ciepła. Daje to w efekcie bardzo stabilną temperaturę wody w trakcie procesu zaparzania.

Grupy B61 i E61:

Komentowanie zamknięte.