Deskryptory obiektywne i subiektywne

Tak mógłby wyglądać wykres kolumnowy przedstawiający profil sensoryczny jednej z naszych mieszanek do espresso:

Jest to dość hipotetyczna forma, bo wartości deskryptorów określiłem dość swobodnie. Powyższy obraz został wygenerowany w arkuszu kalkulacyjnym google i jako skrypt Java umieszczony w niniejszym wpisie. Nie jest to trudne, ale nie jest też zbyt eleganckie. Muszę poszukać nieco innej jeszcze metody.

Pomijając sprawy techniczne związane z publikacjami wykresów i grafik w systemie WordPress, chciałem przy okazji poruszyć dość ważną sprawę. W opisie różnych produktów, w tym i kawy, stosuje się szereg deskryptorów, czyli pojęć opisujących produkt. Niektóre z deskryptorów nie budzą wątpliwości: są obiektywne, czyli mierzalne przy użyciu zmysłów lub urządzeń. Możemy tak wyuczyć, skalibrować nasze zmysły, by bezbłędnie określały wartości cierpkości czy body dla danej kawy.

Często jednak na potrzeby opisu produktów stosuje się deskryptory subiektywne: dla każdego przybierające różne wartości i w gruncie rzeczy niemierzalne. Jak moglibyśmy zmierzyć takie oto walory kawy: elegancję, wyrafinowanie, równowagę, albo natężenie przyjemności?

Jak powinien wyglądać zatem rzetelny i szczegółowy opis danej kawy dostarczany przez nas naszym klientom? Jak porównać ze sobą i wyróżnić różne produkty, tak by informacja była czytelna, jasna, zwięzła i treściwa?

Komentowanie zamknięte.