W sercu espresso

Niedawno odwiedziliśmy siedzibę firmy Brasilia, znanego producenta maszyn do espresso. W poprzednich tekstach pisałem o nowatorskim podejściu do espresso i o systemie Sublima. Teraz wyjaśniło się znacznie więcej. Przez dwa dni dość swobodnie uczestniczyliśmy w bardzo sympatycznym wykładzie jednego z głównych techników Brasilii, pana Danilo Llopisa.

Pierwszą rzeczą jaka rzuciła się nam w oczy w siedzibie Brasilii był piękny 3-grupowy, dźwigniowy Decurtis, wystawiony przy głównym wejściu. Tuż obok Decurtisa stoi tam jeden z najnowszych projektów, energooszczędna maszyna Philla. Grupy Philli są zwarte z małymi bojlerami podobnie jak w przypadku Sublimy. Podobnie jak Subima, Philla jest maszyną cyfrową, elektroniczną, ze złożonym systemem operacyjnym. Wnętrze oprócz charakterystycznych grupo-bojlerów zawiera maleńki bojler 2,5-litrowy, z małymi wymiennikami ciepła. Wszystkie gorące elementy owinięte są szczelnie izolacyjną pianką. Całość jest zamknięta w bardzo estetycznej obudowie, znacznie ładniejszej z bliska niż na fotografiach. Uzupełnieniem tej kolekcji jest OPUS Sublima z podwyższonymi grupami, fascynująca, prosta i przyjemna w pracy maszyna.

Wykład na temat budowy i serwisu maszyn Brasilia skupiał się na dwóch najciekawszych ideach: Bullone Rosso i Sublima. Sam nie wiem, która z opowieści Danilo podobała mi się bardziej, bo obie są równie ciekawe. Bullone Rosso jako rozwinięcie tradycyjnego systemu HX z termosyfonem i grupami E61, już w trakcie naszego pierwszego spotkania w Kołobrzegu, wywołał we mnie szereg pozytywnych reakcji. Sublima wydaje się prostą modyfikacją Bullone Rosso, ale jest przecież zupełnie nową jakością.

W kolejnych tekstach przybliżę bardziej obie konstrukcje, przedstawię schematy i ideę działania. Oprócz interesujących opowieści, technicznych anegdot Danilo, mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska każdej części, stosowanej w maszynach Brasilia, mogliśmy zobaczyć je w przekroju. Za najciekawszą z tych rzeczy, poza wspomnianymi technologiami (Bullone Rosso, Sublima, Philla) uważam dynamiczną preinfuzję w grupach produkowanych przez Rossi/Brasilię. Dynamiczna preinfuzja jest możliwa dzięki obecności w grupie infuzora, czyli sporej objętościowo komory z tłoczkiem i sprężyną. W momencie zraszania kawy, woda naciska na tłoczek i sprężynę, wpływa do komory preinfuzji i wypełnia jej objętość. Dopiero potem na kawę zaczyna oddziaływać ciśnienie pompy.


Komentowanie zamknięte.